Abatement Technologies Predator 1200 Portable Air Scrubber w/ UV Light (300cfm-900cfm) PRED1200UV
  • First stage - 1” coarse particulate pre-filter
  • Second stage - 2” pleated particulate pre-filter
  • Final stage - 99.97% high-efficiency HEPA filter
  • Powerful airflow - rated up to 900 CFM
  • Provides 6 ACH @ 6,000-8,000 ft³
  • True HEPA filtration - 99.97% efficiency @ 0.3 microns or higher
  • Low Power Consumption - Use less than 3.5 amps @ 120VAC
  • Flexible Operation - Can operate in the upright or horizontal position
  • Internally mounted UVGI germicidal lamp
True HEPA Filter Saves Thousands of Dollars in Filter Replacement Costs
  • Safety Interlock Protection - Lamps turn off automatically when filter door is opened
  • Powerful Airflow - Variable speed airflow rated up to 900 cfm. Provides 6 ACH @ 6,000-8,000 ft³
  • Flexible Operation - Can operate in the upright or horizontal position as space allows
  • Superior Mobility - Built-in dolly with solid handle rolls easily on the job with one worker on 8” diameter smooth, non-marking rear wheels
PRED1200UV Portable Air Scrubber
  • Airflow* - 300-900 cfm
  • Air Changes Per Hour - 6 ACH @ 6,000-8,000 ft³
  • Net Weight with Filters - 70 pounds
  • Shipping Weight - 95 pounds
  • Dimensions (L x W x H) - 22”L x 24”W x 42”H
  • UVGI Lamp - 39 watts total output
  • Power Supply Requirements - 120 volts AC, 60Hz, 15 amps
  • Normal Operating Amps - 3.5 amps or less (Daisy-chain multiple units on one 15 amp circuit)
  • Motorized Impeller - Motorized impeller rated for 100,000 hours with thermal overload protection, auto reset, 60Hz, single-phase
  • Circuit Breaker - 12 amps
  • Cabinet Material - UL94HB flame retardant resin with EPA-Registered microbial inhibitor
  • Built-in Dolly - Two-wheel dolly consisting of 8” solid, non-marking rubber rear wheels, 360° swivel front casters and a secure top handle for gripping
  • Filters:
  • Stage 1 pre-filter - 1” coarse particulate pre-filter (MERV 4)
  • Stage 2 pre-filter - UV-resistant 2” pleated particulate pre-filter (MERV 8)
*Airflow ratings are based on third party testing conducted @ 120 VAC with clean filters in accordance with generally accepted testing methods using highly accurate electronic flow measurement equipment. Different testing methods may produce higher or lower results. Ratings have been rounded off to the nearest 50 cfm for convenience."