3M DBI-SALA Confined Space Lower Mast Extension - 8518003
3M DBI-SALA Confined Space Lower Mast Extension - 8518003
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Confined Space Lower Mast Extension 8518003
45 in. (114.3 cm) lower davit mast extension for use with upper davit mast.
The confined space lower mast extensions are designed for use with our 8518001 and 8518006 offset davit masts. The extensions provide the flexibility to change the overall mast height of your system in the field. For added versatility, you can customize either one of these davit masts with up to two lower mast extensions, 90 in. (228.6 cm) max length for 8518001 and 78 in. (198.1 cm) max length for 8518006. The extensions are available in 21 in. (53.3 cm), 33 in. (83.8 cm), 45 in. (114.3 cm) and 57 in. (144.8 cm) lengths for maximum customization options and scenarios. Constructed from anodized and powder coated aluminum, these units are not only extremely lightweight, they are durable and built to last. When it comes to confined space entry/rescue, it is essential that equipment operates perfectly and quickly. DBI SALA has an extensive line of rescue and retrieval systems with decades of proven field service. Safety engineers and site directors trust DBI SALA for the type of high quality, rugged systems that will ensure top performance when it is needed the most.
- 45 in. (114.3 cm) lower davit mast extension
- Fits confined space offset davit masts
- Combine up to 2 extensions
- Extends your davit mast height
- Lightweight, corrosion resistant aluminum construction
| For Use With | Upper Offset Davit Mast |
| Install Type | Portable |
| Net Weight (Imperial) | 19.7 lb |
| Net Weight (Metric) | 9.0 kg |
| Overall Height (Imperial) | 51.99 in |
| Overall Height (Metric) | 132.05 cm |
| Overall Length (Imperial) | 45.0 in |
| Product Color | Green |
| Product Number | 8518003 |
| Product Series | Advanced |
| Product Type | Lower Mast Extension |
| Recommended Industry | Transportation |
| Weight (Imperial) | 19.7 lb. |
| Weight Capacity | 450 lbs. (204 kg) |
3M ID: 71002043043M Part #: 8518003UPC/GTIN #: 840779006564
UPC/GTIN #: 840779006564
| Product Type | Fall Protection Confined Space |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

