3M DBI-SALA Nano-Lok edge Personal Self-Retracting Lifeline - Galvanized Cable - 8 ft - 3500288
3M DBI-SALA Nano-Lok edge Personal Self-Retracting Lifeline - Galvanized Cable - 8 ft - 3500288
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Nano-Lok 8 ft. Cable Class 2 Edge Self-Retracting Lifeline w/Quick Connect - Snap Hook - 3500288
Class 2 Edge Self-Retracting Lifeline w/Quick Connect - Snap Hook - 8 ft.
3M DBI-SALA Nano-Lok Edge Self-Retracting Lifeline (SRL) is designed for ANSI Class 2 foot-level tie-off and leading edge applications - often found in construction. The SRL is ergonomically designed for ease of use and is ideal for direct connection to most harnesses.3M DBI-SALA Nano-Lok Edge Self-Retracting Lifeline's compact design is easily worn on the user's back and stays out of the way; it can also be used as a lanyard replacement. Whether the application requires single or twin leg configurations, mounting to an overhead anchor, or connection directly to a harness, there are numerous models to choose from to suit a variety of applications. 3M DBI-SALA Nano-Lok Edge Self-Retracting Lifeline is designed to lock quickly stopping a fall within inches - providing more protection at low heights. In addition, tension is maintained on the lifeline, which helps reduce potential dragging and trip falls.
- Designed for foot-level tie-off and leading edge applications
- Compact Design
- Quick activating speed sensing brake system
- Durable thermoplastic housing
- Built-in connector for direct attachment to harness
- High capacity external energy absorber and impact indicator
- RFID equipped and capatible with inventory management system
- Available in multiple styles and configurations
Replaces 3M Part # 3500210
| Anchor Connection Type | Non Pertinent |
| Anchor Hook Material | Non Pertinent |
| Anchor Material | Non Pertinent |
| ANSI Class Level | Class 2 |
| Color Family | Orange |
| Harness Connection Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Harness Connection Type | Single Pin Connector |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Housing Type | Thermoplastic |
| Install Type | Portable & Removable |
| Leg Count | Single-Leg |
| Lifeline Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Lifeline Length (Imperial) | 8.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 2.4 m |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Maximum Number of Users | One |
| Mounting Type | Direct to Harness Back |
| Net Weight (Imperial) | 4.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.81 kg |
| Overall Length (Imperial) | 8.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 2.4 m |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 3500288 |
| Product Series | Nano-Lok edge |
| Product Type | Edge Quick Connect Self-retracting Lifeline (Cable) |
| Recommended Application | Leading Edge |
| Recommended Industry | Construction |
| Specifications Met | ANSI/ASSP Z359.14-2021 |
| Style | Single Leg |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
Type: Class 2
3M ID: 70128286913M Part #: 3500288UPC/GTIN #: 648250243565
UPC/GTIN #: 648250243565
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

