3M Protecta Rope Lifeline with Swivel Snap Hook - 5/8 in Polyester and Polypropylene Blend - White - 75 ft - 1299992
3M Protecta Rope Lifeline with Swivel Snap Hook - 5/8 in Polyester and Polypropylene Blend - White - 75 ft - 1299992
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M Protecta Rope Lifeline with Swivel Snap Hook - 5/8 in Polyester and Polypropylene Blend - White - 75 ft - 1299992
We offer an exhaustive line of twisted 3 strand and kernmantle type lifelines, available in assembly configurations with a snap hook or simple cut lengths only. We stock various sizes including ½ ” (12.7 mm) and 5/8" (16 mm) in polyester, nylon and polyester/polypropylene blend construction to suit almost any need imaginable. Our lifelines are durable and incorporate unique terminations for added strength and durability. We also offer several styles of counterweights to keep the lifeline taut and optimize performance for rope grab systems.
- Brake locks rope grab onto lifeline in case of a fall
- Detachable
- Provides freedom of movement operation
Material Specifications
| Attachment Type | None |
| Brand | Protecta |
| Conductor Material | Swiveling Snap Hook |
| Connector Material | Swiveling Snap Hook |
| Install Type | Temporary |
| Lifeline Length (Imperial) | 75.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 22.86 m |
| Lifeline Material | Polyester/Polypropylene Blend |
| Maximum Number of Users | One |
| Overall Length (Imperial) | 75.0 ft |
| Product Number | 1299992 |
| Product Series | PRO |
| Product Type | Rope Lifeline with Snap Hook |
| Recommended Industry | Construction General Industrial Mining Oil & Gas |
| Specifications Met | ANSI Z359.1 OSHA 1910.66 OSHA 1926.502 |
| Structure Type | None |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | Protecta |
| Weight (Imperial) | 9.3 lb |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
3M ID:7012529203
MFG Part #: 1299992
| Product Type | Fall Protection Vertical Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

