3M DBI-SALA Advanced Digital 200 Series 140 ft Winch - 8518579
3M DBI-SALA Advanced Digital 200 Series 140 ft Winch - 8518579
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Confined Space Winch 8518579
Winch with 140 ft. (42 m) of 3/16" (5mm) stainless steel wire rope and swivel snap hook, mounting bracket.
When it comes to confined space entry/rescue, it is essential that equipment operates perfectly and quickly. DBI SALA has an extensive line of rescue and retrieval systems with decades of proven field service. Safety engineers and site directors trust DBI SALA for the type of high quality, rugged systems that will ensure top performance when it is needed the most. Our mechanical systems are legendary and have decades of proven field service and have operated flawlessly in some of the most demanding jobsites around the globe. The mechanical device is one of the most critical parts of the rescue system. It provides the means to retrieve an incapacitated worker to safety. Lifeline type and length are just a few of the options. In some situations, a secondary or back up system is required.
- Manually operated winch
- 140 ft. (42 m) of 3/16" (5mm) stainless steel wire rope
- 9:1 and 4:1 gear ratio mechanical advantage
- Quick mount bracket
- Built-in digital usage indicator
- Triple redundant braking system
- Brake wear indicator
| Cable Material | Stainless Steel |
| Carabiner/Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Dimensions | 9.00x10.80x11.00in |
| Install Type | Portable |
| Net Weight (Imperial) | 43.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 19.7 kg |
| Overall Length (Imperial) | 140.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 42.0 m |
| Product Color | Black |
| Product Number | 8518579 |
| Product Operation | Manual |
| Product Series | Advanced |
| Product Type | Confined Space Winch |
| Recommended Industry | Utilities |
| Specifications Met | OSHA 1910.66 |
| Weight (Imperial) | 19.7 kg |
| Weight Capacity | 450 lbs. (204 kg) |
3M ID: 71002043463M Part #: 8518579UPC/GTIN #: 840779006793
UPC/GTIN #: 840779006793
| Product Type | Fall Protection Confined Space |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

