FallTech 5pc Confined Space Davit System with 12" to 29" Offset Davit Arm Winch and SRL-R - 6050428WR
FallTech 5pc Confined Space Davit System with 12" to 29" Offset Davit Arm Winch and SRL-R - 6050428WR
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 5pc Confined Space Davit System with 12" to 29" Offset Davit Arm Winch and SRL-R - 6050428WR
Applications:
- Davit arm adjusts from 12" to 29" offset reach to keep lifelines centered over access locations
- Base width adjusts from 38" to 65" and fits a wide range of openings.
- 5pc system features 33" lower mast extension and 2 device receiver brackets
- Includes 60' galvanized cable SRL-R and Personnel Winch
- Offset davit arm features two pulleys and secondary 5,000 lb anchor point
- 3pc base includes integral bullseye level and tool-free height adjustment
- Lightweight powder coated aluminum combined with alloy steel for longer life and durability
- Davit System meets OSHA 1926.502 and 1910.66 regulations
- SRL-R complies with ANSI Z359.14-2014, Winch complies with ANSI Z359.4-2013
Product Specs:
| Family Group | Complete Davit System |
| Lifeline Material | Davit System Kits |
| OSHA | OSHA Compliant |
Performance Detail:
| Rescue Static Strength | 5,000 lb min. |
| Entry/Egress Static Strength | 1,800 lb min. |
| Rescue User Capacity | 2 users, 310 lb max. for each person |
| Entry/Egress Capacity | 1 user, 310 lb max. |
Material Specs:
| Davit System | Powder coated 6061 aluminum and plated steel |
MFG Part #: 6050428WR
UPC#: 848013097446
| Product Type | Fall Protection Confined Space |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

