FallTech 6' Leading Edge Cable Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Rebar Connectors - 8354LEYC2D
FallTech 6' Leading Edge Cable Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Rebar Connectors - 8354LEYC2D
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 6' Leading Edge Cable Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Rebar Connectors - 8354LEYC2D
Applications:
- Dual-class energy absorber provides 12' foot-level and 6' overhead free fall applications for users weighing up to 310 lbs
- Hard-wearing 1/4" steel cable resists cuts over sharp and abrasive leading edge hazards.
- Features exclusive aluminum alloy dorsal connector for harness attachment and swivel rebar hooks for anchorage connections
- Includes integral D-ring for transitional connection to and SRL
- Energy absorber features patented ViewPack cover with inspection window and WrapPack label protection
- Swivel rebar hooks feature transverse load rated gates with 2" open capacity
- Double-leg design facilitates 100% tie-off
- Energy Absorber complies with ANSI Z359.13
Product Specs:
| Family Group | Leading Edge Lanyard |
| Anchorage Connector | Rebar Hooks |
| Configuration | Double-leg |
| Connector Material | Aluminum Alloy |
| Harness Attachment | Triple Action Connector |
| Lanyard Material | Steel Cable |
| Leg Type | Fixed Length |
| OSHA | OSHA Compliant |
Performance Detail:
| Static Strength | 5,000 lb min. |
| ANSI Lanyard Class | 6' free fall and 12' free fall |
| Max. Arrest Distance | 48" for 6' free fall and 60" for 12' free fall |
| Avg. Arrest Force | 900 lb for 6' free fall and 1,350 lb for 12' free fall |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb for both 6' and 12' free fall |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Cable | Coated galvanized steel; 5,000 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Dorsal Connector | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Anchorage Connectors | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength and 3,600 lb min. gate strength |
| D-ring | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength |
MFG Part #: 8354LEYC2D
UPC#: 848013015808
| Product Type | Fall Protection Lanyards |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

