3M DBI-SALA Nano-Lok Hot Work Personal Self-Retracting Lifeline - Kevlar Fiber Web - 6 ft - 3100556
3M DBI-SALA Nano-Lok Hot Work Personal Self-Retracting Lifeline - Kevlar Fiber Web - 6 ft - 3100556
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Nano-Lok 6 ft. Web Class 1 Hot Work Self-Retracting Lifeline w/Quick Connect - Swivel Snap Hook - 3100556
Class 1 Hot Work Self-Retracting Lifeline w/Quick Connect - Swivel Snap Hook - 6 ft.
3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline (SRL) is designed for ease of use and is ideal for direct connection to most safety harnesses. These SRL's are specifically designed for "hot work" environments such as welding and foundry work. Available in single leg and twin leg models.
Nano Lok is ergonomically designed for ease of use and is ideal for direct connection to most harnesses. The extremely compact and lightweight design is virtually unnoticeable on your back, staying out of the workers way and making it ideal as a lanyard replacement. Whether your application requires single or twin leg configurations, mounting to an overhead anchor or for connection directly to harness, there are dozens of models to choose from to suit almost any application. Nano Lok locks quicklystopping a fall within inches providing more protection at low heights. In addition, tension is always kept on the lifeline, which reduces dragging, snapping and trip falls. Both features are key safety improvements.
- Constructed with Kevlar fiber webbing
- Kevlar protected energy absorber
- Quick activating speed sensing brake system
- Self-locking snap hook on the lifeline
- 420 lbs. (190 kg) weight capacity
Replaces 3M Part # 3101492
| Anchor Connection Type | Non Pertinent |
| Anchor Hook Material | Non Pertinent |
| Anchor Material | Non Pertinent |
| ANSI Class Level | Class 1 |
| Color Family | Black |
| Harness Connection Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Harness Connection Type | Single Pin Connector |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Housing Type | Thermoplastic |
| Install Type | Portable & Removable |
| Leg Count | Single-Leg |
| Lifeline Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Lifeline Length (Imperial) | 6.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 1.83 m |
| Lifeline Material | Fire Resistant Web |
| Maximum Number of Users | One |
| Mounting Type | Direct to Harness Back |
| Net Weight (Imperial) | 3.2 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.45 kg |
| Overall Length (Imperial) | 6.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 1.83 m |
| Product Color | Black |
| Product Number | 3100556 |
| Product Series | Nano-Lok |
| Product Type | Self Retracting Lifeline |
| Recommended Application | Remediation |
| Recommended Industry | Utilities |
| Specifications Met | 29 CFR OSHA 1926.502 |
| Style | Single Leg |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
Type: Class 1
3M ID: 70128185383M Part #: 3100556UPC/GTIN #: 648250242575
UPC/GTIN #: 648250242575
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

