3M DBI-SALA Nano-Lok Extended Length Self-Retracting Lifeline with Anchor Hook - Stainless Cable - 15 ft - 3500091
3M DBI-SALA Nano-Lok Extended Length Self-Retracting Lifeline with Anchor Hook - Stainless Cable - 15 ft - 3500091
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Nano-Lok Extended Length Self-Retracting Lifeline with Anchor Hook - Stainless Cable - 15 ft - 3500091
3M DBI-SALA Nano-Lok Extended Length Self-Retracting Lifelines are going to great lengths to help improve fall protection. Available in 9 ft. (2.75 m), 11 ft. (3.35 m), 15 ft. (4.57 m) and 20 ft. (6 m) lengths, the family of Nano-Lok SRLs combines fall protection with ease-of-use and comfort for even more applications. Speed sensing brake activation system provides protection at low heights. Tension is always kept on the lifeline, which helps reduce dragging, snapping and trip falls. Durable nitrile energy absorber is a smaller design and last four times longer.
3M DBI-SALA Nano-Lok Extended Length Self-Retracting Lifeline is ergonomically designed for ease of use and is ideal for direct connection to most harnesses. The extremely compact and lightweight design is virtually unnoticeable on your back, staying out of the worker ’s way and making it ideal as a lanyard replacement. Whether your application requires single or twin leg configurations, mounting to an overhead anchor or for connection directly to harness, there are dozens of models to choose from to suit almost any application. Nano-Lok locks quickly —stopping a fall within inches —providing more protection at low heights. In addition, tension is always kept on the lifeline, which reduces dragging, snapping and trip falls. Both features are key safety improvements.
- High-capacity external energy absorber designed for users (and tools) up to 420 lbs. (190kg)
- Impact indicator provides a visual alert that the SRL has been involved in a fall
- Impact-resistant housing made of tough thermoplastic housing designed to help withstand demanding worksites
- Speed-sensing brake system provides as low as 6 ft. (2m) of required fall clearance
- Swiveling anchorage loop limits lifeline twisting for smooth operation
- Web lifeline
Material Specifications
| Anchor Connection Type | Carabiner |
| Anchor Hook Material | Stainless Steel |
| Anchor Material | Stainless Steel |
| Brand | DBI-SALA |
| Color Family | Blue |
| Harness Connection Hook Material | Non Pertinent |
| Harness Connection Type | Non Pertinent |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Housing Type | Thermoplastic |
| Install Type | Portable & Removable |
| Leg Count | Single-Leg |
| Lifeline Hook Material | Stainless Steel |
| Lifeline Length (Imperial) | 15.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 4.572 m |
| Lifeline Material | Stainless Steel Cable |
| Maximum Number of Users | One |
| Mounting Type | Overhead Anchor Point |
| Net Weight (Imperial) | 6.838 lb |
| Net Weight (Metric) | 3.102 kg |
| Overall Length (Imperial) | 15.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 4.572 m |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 3500091 |
| Product Series | Nano-Lok |
| Product Type | Self Retracting Lifeline |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Facility Maintenance Ladder Climbing Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Industry Manufacturing Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Pharmaceutical Transportation Utilities Wind Energy |
| Specifications Met | 29 CFR OSHA 1910.140 29 CFR OSHA 1926.502 ANSI Class Level 1 ANSI/ASSP Z359.14-2021 |
| Style | Single Leg |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | DBI-SALA |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
3M ID:7012819166
MFG Part #: 3500091
UPC #: 648250243855
Class 1
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

