3M DBI-SALA Nano-Lok Personal Self Retracting Lifeline with Anchor Hook - Web Aluminum Snap Hook - 6 ft. - Class 1 - ANSI - 3100519
3M DBI-SALA Nano-Lok Personal Self Retracting Lifeline with Anchor Hook - Web Aluminum Snap Hook - 6 ft. - Class 1 - ANSI - 3100519
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Nano-Lok Personal Self Retracting Lifeline with Anchor Hook - Web Aluminum Snap Hook - 6 ft. - Class 1 - ANSI - 3100519
3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline (SRL) with Anchor Hook is designed for ease of use and is ideal for direct connection to most harnesses. Focusing on strengthening the worker's comfort and safety as the highest priorities, 3M DBI-SALA Nano-Lok Personal Self-Retracting Lifeline with Anchor Hook combines lightweight design with industrial-strength durability and function.
Whether the application requires single or twin leg configurations, mounting to an overhead anchor, or connection directly to a harness, there are numerous fall protection models to choose from to suit almost any application. 3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline (SRL) with Anchor Hook's smart activating brake system achieves fall clearance as low as 4 feet (1.2 m) while stopping a fall within inches and providing more protection at low heights. In addition, tension is always kept on the lifeline helping to reduce dragging, snapping, and trip falls. These features are key safety improvements and provide the user with the comfort and support required to get the job done right.
- Available in multiple styles and configurations
- Compact & lightweight design
- Durable thermoplastic housing
- High capacity external energy absorber and impact indicator
- Quick activating speed sensing brake system
- RFID equipped and capatible with inventory management system
- Self-locking snap hook on lifeline
- Swiveling anchorage loop with carabiner
Material Specifications
| Anchor Connection Type | Carabiner |
| Anchor Hook Material | Aluminum |
| Brand | DBI-SALA |
| Color Family | Blue |
| Harness Connection Hook Material | Non Pertinent |
| Harness Connection Type | Non Pertinent |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Housing Type | Thermoplastic |
| Install Type | Portable & Removable |
| Leg Count | Single-Leg |
| Lifeline Hook Material | Aluminum |
| Lifeline Length (Imperial) | 6.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 1.8 m |
| Lifeline Material | Web |
| Maximum Number of Users | One |
| Mounting Type | Overhead Anchor Point |
| Net Weight (Imperial) | 2.326 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.055 kg |
| Overall Length (Imperial) | 6.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 1.83 m |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 3100519 |
| Product Series | Nano-Lok |
| Product Type | Self Retracting Lifeline with Anchor Hook - Web |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Industrial General Industry General Manufacturing Industrial Maintenance Manufacturing Metal Fabrication Metal Production & Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Renewable Transportation Utilities Utility Warehousing Wind Energy |
| Specifications Met | 29 CFR OSHA 1910.140 29 CFR OSHA 1926.502 ANSI Class Level 1 ANSI/ASSP Z359.14-2021 |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | DBI-SALA |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
| Working Length (Imperial) | 4 |
| Working Length (Metric) | 1.22 |
3M ID:7100313155
MFG Part #: 3100519
UPC #: 648250242209
Class 1
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

