3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline with Quick Connect - Web - Wrap Back Steel Rebar Lock Hook - 8 ft - 3100620
3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline with Quick Connect - Web - Wrap Back Steel Rebar Lock Hook - 8 ft - 3100620
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Nano-Lok Self-Retracting Lifeline with Quick Connect - Web - Wrap Back Steel Rebar Lock Hook - 8 ft - 3100620
Nano Lok Wrap Back SRL designed to function as both a fall protection device and tie off adapter. This versatile solution is specifically designed to be tied off to multiple types of structures along its own lifeline component providing a secure connection to structural steel, rebar walls or other structures that can properly support fall arrest forces.
- Built-in pin-style connector for direct attachment to harness
- Durable thermoplastic housing
- Quick activating speed sensing brake systems
- Wrap back design with specialized Dyneema web lifeline
Material Specifications
| Anchor Connection Type | Non Pertinent |
| Anchor Hook Material | Non Pertinent |
| Anchor Material | Non Pertinent |
| Brand | DBI-SALA |
| Color Family | Black |
| Harness Connection Hook Material | Stainless Steel |
| Harness Connection Type | Single Pin Connector |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Housing Type | Thermoplastic |
| Install Type | Portable & Removable |
| Leg Count | Single-Leg |
| Lifeline Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Lifeline Length (Imperial) | 8.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 2.4 m |
| Lifeline Material | Web |
| Maximum Number of Users | One |
| Mounting Type | Direct to Harness Back |
| Net Weight (Imperial) | 4.1 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.86 kg |
| Overall Length (Imperial) | 8.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 2.4 m |
| Product Color | Black |
| Product Number | 3100620 |
| Product Series | Nano-Lok |
| Product Type | Wrap Back Self-Retracting Lifeline |
| Recommended Application | Climbing Decking Demolition Inspection Ladder Climbing Maintenance Remediation |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Industrial General Industry General Manufacturing Industrial Maintenance Manufacturing Metal Fabrication Metal Production & Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Renewable Transportation Utilities Utility Warehousing Wind Energy |
| Specifications Met | 29 CFR OSHA 1910.140 29 CFR OSHA 1926.502 ANSI Class Level 1 ANSI/ASSP Z359.14-2021 |
| Style | Single Leg |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | DBI-SALA |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
3M ID:7100325452
MFG Part #: 3100620
UPC #: 648250243213
Class 1
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

