3M DBI-SALA Rope Lifeline with Snap Hook - 1202754
3M DBI-SALA Rope Lifeline with Snap Hook - 1202754
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Rope Lifeline with Snap Hook - 1202754
3M DBI-SALA Rope Lifeline is part of an exhaustive line of twisted 3 strand and kernmantle type lifelines, available in assembly configurations with a snap hook or simple cut lengths only. 3M stocks various sizes including ½ ” (12.7 mm) and 5/8" (16 mm) in polyester, nylon and polyester/polypropylene blend construction to suit almost any need imaginable. Lifelines are durable and incorporate unique terminations for added strength and durability. Also offered are several styles of counterweights to keep the lifeline taut and optimize performance for rope grab systems.
- Available in kit configurations with snap hook or in cut lengths only
- Available in polyester, nylon and polyester/ polypropylene construction
- Available in various sizes including 1/2" (12.7 mm) and 5/8" (16 mm)
- Includes Snap Hook
Material Specifications
| Attachment Type | None |
| Brand | DBI-SALA |
| Install Type | Temporary |
| Maximum Number of Users | One |
| Overall Length (Imperial) | 30.0 ft |
| Product Number | 1202754 |
| Product Type | Rope Lifeline with Snap Hook |
| Recommended Industry | Construction General Industrial Transportation Utilities Wind Energy |
| Rope Diameter (Metric) | 16.0 mm |
| Specifications Met | ANSI A10.32 ANSI Z359.1 OSHA 1910.66 OSHA 1926.502 |
| Structure Type | None |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | DBI-SALA |
| Weight (Imperial) | 4.1 lb |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
3M ID:7100204289
MFG Part #: 1202754
UPC #: 840779075256
| Product Type | Fall Protection Vertical Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

