3M DBI-SALA Sayfline 80 ft. Galvanized Cable Horizontal Lifeline System - 7602080
3M DBI-SALA Sayfline 80 ft. Galvanized Cable Horizontal Lifeline System - 7602080
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Sayfline Cable Horizontal Lifeline System 7602080
80 ft. (24.4m) cable horizontal lifeline system with wedgegrip termination, turnbuckle tensioner and Zorbit energy absorber.
The cable Sayfline system is highly portable and ideal for use in situations where welding, sparks or harsh environments are present or where minimal clearance exists. This all metal system is durable enough to be left in place for long periods of time and light enough to be moved easily from one job to another. Engineered with DBI SALA attention to quality and detail, the Sayfline systems will work alongside you during maintenance, bridgework, construction and manufacturing with absolute safety and reliability. A horizontal lifeline may appear to be a basic line strung between two anchors, but it is not. It is critical to choose a system that has been precision engineered and rigorously tested to meet regulations. These systems are used to protect workers operating in the horizontal plane who may not have continuous access to suitable anchorage points.
- Complete 80 ft. (24.4m) system includes termination, tensioner and energy absorber
- Rugged 3/8" (9.5mm) 7x19 galvanized cable lifeline
- Lightweight and portable design
- Extremely durable all-metal construction
- Zorbit energy absorber limits fall arrest forces
- Unique wedgegrip termination for ease of use
- Integral tension indicator for added safety
| Install Type | Temporary/Portable |
| Lifeline Length (Imperial) | 80.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 24.38 m |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Maximum Number of Workers | 2 |
| Overall Length (Imperial) | 80.0 ft |
| Product Number | 7602080 |
| Product Series | Sayfline |
| Product Type | Cable Horizontal Lifeline System |
| Recommended Industry | Oil & Gas |
| Span Type | Single-Span |
| Specifications Met | OSHA 1910.66 |
| Weight (Imperial) | 39.0 lb. |
| Weight (Metric) | 12.7 kg |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
3M ID: 71002203103M Part #: 7602080UPC/GTIN #: 840779005406
UPC/GTIN #: 840779005406
| Product Type | Fall Protection Horizontal Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

