3M DBI-SALA Single-Span Horizontal Lifeline For Stanchions - Galvanized Cable - 80 ft. - 7403080
3M DBI-SALA Single-Span Horizontal Lifeline For Stanchions - Galvanized Cable - 80 ft. - 7403080
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA SecuraSpan HLL Lifeline Assembly 7403080
80 ft. (24.4m) cable lifeline assembly for SecuraSpan, includes tensioner, termination and mounting hardware, two Zorbit energy absorbers.
Extremely lightweight and portable, these systems incorporate a modular, multi base design that accommodates a wide range of steel and concrete beams. Spans can be up to 60 ft. (18.3 m) and with the optional bypass brackets, the system can be configured to run indefinitely for ultimate jobsite flexibility. You can always depend on our horizontal safety systems for mobility and fall protection when working at height. That's why safety engineers and site directors choose DBI SALA horizontal lifelines. We offer the broadest selection, as well as significant advantages in safety and productivity. A horizontal lifeline may appear to be a basic line strung between two anchors, but it is not. It is critical to choose a system that has been precision engineered and rigorously tested to meet regulations. These systems are used to protect workers operating in the horizontal plane who may not have continuous access to suitable anchorage points.
- 80 ft. (24.4m) cable lifeline assembly for SecuraSpan systems
- Rugged 3/8" (9.5mm) 7x19 galvanized cable lifeline
- Built-in turnbuckle type tensioner
- Saflok carabiners at each end for fast and safe attachment
- Lightweight and portable design
- Two Zorbit energy absorbers limit fall arrest forces
- Various lengths and individual components are available
| Install Type | Temporary/Portable |
| Lifeline Length (Imperial) | 80.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 24.38 m |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Overall Length (Imperial) | 80.0 ft |
| Product Number | 7403080 |
| Product Series | SecuraSpan |
| Product Type | Lifeline/Component |
| Recommended Industry | Construction |
| Span Type | Single or Multi-Span |
| Weight (Imperial) | 33.0 lb. |
| Weight (Metric) | 15.0 kg |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
3M ID: 70128202643M Part #: 7403080UPC/GTIN #: 840779005079
UPC/GTIN #: 840779005079
| Product Type | Fall Protection Horizontal Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

