3M DBI-SALA SecuraSpan I - Beam HLL Stanchion Intermediate Bracket 7400008
3M DBI-SALA SecuraSpan I - Beam HLL Stanchion Intermediate Bracket 7400008
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA SecuraSpan I-Beam HLL Stanchion Intermediate Bracket 7400008
Intermediate bypass bracket kit for SecuraSpan I-beam stanchion.
Extremely lightweight and portable, these systems incorporate a modular, multi base design that accommodates a wide range of steel and concrete beams. Spans can be up to 60 ft. (18.3 m) and with the optional bypass brackets, the system can be configured to run indefinitely for ultimate jobsite flexibility. You can always depend on our horizontal safety systems for mobility and fall protection when working at height. That's why safety engineers and site directors choose DBI SALA horizontal lifelines. We offer the broadest selection, as well as significant advantages in safety and productivity. A horizontal lifeline may appear to be a basic line strung between two anchors, but it is not. It is critical to choose a system that has been precision engineered and rigorously tested to meet regulations. These systems are used to protect workers operating in the horizontal plane who may not have continuous access to suitable anchorage points.
- Intermediate bypass bracket kit for SecuraSpan I-beam system
- Converts your SecuraSpan I-beam end anchor stanchion to an intermediate style
- Pass-thru 100% tie-off protection
- Hardware kit included to bolt to existing SecuraSpan I-beam stanchion
- Lightweight and portable design
- Extremely durable construction
- Various lengths and individual components are available
| For Use With | 3M DBI-SALA SecuraSpan I-Beam System |
| Install Type | Temporary/Portable |
| Lifeline Material | Order separately |
| Material | Zinc Plated Steel |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Net Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Product Number | 7400008 |
| Product Series | SecuraSpan |
| Product Type | I-Beam HLL Stanchion Intermediate Bracket |
| Recommended Industry | General Industrial |
| Span Type | Single or Multi-Span |
| Weight (Imperial) | 2.0 lb. |
| Weight (Metric) | 0.9 kg |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
3M ID: 71003143073M Part #: 7400008UPC/GTIN #: 840779004706
UPC/GTIN #: 840779004706
| Product Type | Fall Protection Horizontal Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

