3M DBI-SALA SecuraSpan 60 ft. Rebar/Shear Stud Horizontal Lifeline System - 7400660
3M DBI-SALA SecuraSpan 60 ft. Rebar/Shear Stud Horizontal Lifeline System - 7400660
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA SecuraSpan Rebar/Shear Stud Horizontal Lifeline System - 7400660
3M DBI-SALA Temporary Cable Horizontal Lifeline Rebar/Shear Stud Horizontal Lifeline System comes in multiple lengths available
Extremely lightweight and portable, these systems incorporate a modular, multi-base design that accommodates a wide range of steel and concrete beams. Spans can be up to 60 ft. (18.3 m) and with the optional bypass brackets, the system can be configured to run indefinitely for ultimate jobsite flexibility. We offer the a broad selection, as well as significant features in safety and productivity. A horizontal lifeline may appear to be a basic line strung between two anchors, but it is much more complex not. It is critical to choose a system that has been precision engineered and tested to meet regulations. These systems are used to protect workers operating in the horizontal plane who may not have continuous access to suitable anchorage points.
- 3/8 in. (9.5 mm) 7x19 galvanized cable lifeline
- Complete system includes two stanchions with tie-back and cable assemblies. Various components and lengths available with spans up to 60 ft (18.3 m).
- Equipped with 3M Connected Safety ID (CSID)
- Equipped with RFID
- Fits rebar or shear stud 1/2 in. to 1 in. diameter (#4 to #8 rebar) and 4 in. to 12 in. center to center (10.1-30.5 cm)
- Lightweight, durable, and portable design
- Metal energy absorber limits fall arrest forces
- Pass-thru 100% tie-off protection
- Simple chain tie-back connection
- Single and multi-span indefinite length system configurations
- Top mounted adjustment system
Material Specifications
| Brand | DBI-SALA |
| Install Type | Temporary/Portable |
| Lifeline Length (Imperial) | 60.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 18.28 m |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Maximum Number of Workers | 2 Per Span, 6 Total |
| Overall Length (Imperial) | 60.0 ft |
| Product Number | 7400660 |
| Product Series | SecuraSpan |
| Product Type | Rebar/Shear Stud Horizontal Lifeline System |
| Recommended Industry | Construction Transportation |
| Span Type | Single or Multi-Span |
| Specifications Met | OSHA 1910.140 OSHA 1926.502 |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | DBI-SALA |
| Weight (Imperial) | 126.0 lb |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
3M ID:7100188826
MFG Part #: 7400660
UPC #: 840779005000
| Product Type | Fall Protection Horizontal Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

