3M DBI-SALA Temporary 60 ft. Horizontal Lifeline System with Anchors - 11/16 in Nylon Kernmantle Rope - 7600705
3M DBI-SALA Temporary 60 ft. Horizontal Lifeline System with Anchors - 11/16 in Nylon Kernmantle Rope - 7600705
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Temporary Horizontal Lifeline System with Anchors - 11/16 in Nylon Kernmantle Rope - 60 ft - 7600705
3M DBI-SALA Synthetic Horizontal Lifeline Systems deliver mobility and fall protection for at height workers.
The synthetic system is extremely lightweight, easy to install. Engineered with DBI-SALA attention to quality and detail, the systems will work alongside you during maintenance, bridgework, construction and general industry applications with absolute safety and reliability. A horizontal lifeline may appear to be a basic line strung between two anchors, but it is much more complex. It is critical to choose a system that has been precision-engineered and tested to meet regulations. These systems are used to protect workers operating in the horizontal plane who may not have continuous access to suitable anchorage points.
- Built-in energy absorber limits fall arrest forces
- Equipped with RFID
- Flexible system capacity of 2 workers
- Integral rotary tensioner for easy set-up
- Lightweight 11/16 in. (17.5 mm) static kernmantle rope lifeline
- Lightweight and portable design
- Two 6 ft. (1.8 m) tie-off adaptor anchors included
- Various lengths are available to suit job site needs
Material Specifications
| Brand | DBI-SALA |
| Install Type | Temporary/Portable |
| Lifeline Hook Material | Forged Steel |
| Lifeline Material | Kernmantle Rope |
| Maximum Number of Workers | 2 |
| Net Weight (Imperial) | 18.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 8.2 kg |
| Overall Length (Imperial) | 60.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 18.3 m |
| Product Number | 7600705 |
| Product Series | Sayfline |
| Product Type | Synthetic Horizontal Lifeline System |
| Recommended Industry | Construction General Industrial Mining Oil & Gas Transportation Utilities |
| Span Type | Single-Span |
| Specifications Met | Capital Safety Gen. Mfg. Req. |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | DBI-SALA |
| Weight (Imperial) | 18.0 lb |
| Weight (Metric) | 8.2 kg |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
3M ID:7012820307
MFG Part #: 7600705
| Product Type | Fall Protection Horizontal Lifeline |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

