3M Protecta Modular Connector Self-Retracting Lifeline - Stainless Steel Cable - Steel Swivel Snap Hook - 50 ft. - Class 2 - 3590298
3M Protecta Modular Connector Self-Retracting Lifeline - Stainless Steel Cable - Steel Swivel Snap Hook - 50 ft. - Class 2 - 3590298
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M Protecta 50 ft. Class 2 Modular Connector Self-Retracting Lifeline Stainless Steel Cable w/Swivel Snap Hook - 3590298
Modular Connector Self-Retracting Lifeline Stainless Steel Cable w/Swivel Snap Hook Class 2 Compliant - 50 ft.
The 3M Protecta Self-Retracting Lifeline (SRL) is durable yet lightweight and built to last while providing an economical fall protection solution without compromising performance or safety. The 3M Protecta Self-Retracting Lifeline is available in multiple lifeline lengths and materials featuring a design to help ensure longevity. The 3M Protecta Self-Retracting Lifeline is designed with the worker in mind, featuring a stackable housing design, with web or steel cable lifeline and a built-in swiveling anchorage point for added comfort and ease of use. 3M Protecta Self-Retracting Lifelines are available in SRL, personal SRL, Leading Edge SRL, and Retrieval SRL configurations.
- Swiveling anchorage connector loop and carabiner
- Aluminum or thermoplastic housing design
- Self-locking snap hook on lifeline
- Compact, lightweight design
- Cable lengths of 20 ft or greater feature stackable housing design
- Quick activating speed-sensing locking system
- Features impact-indicating external energy absorber (for models with external shock pack)
- Corrosion resistant components
- Available in multiple configurations, lifeline lengths, and material types
- Emergency retrieval system available on some models
Replaces 3M Part # *NEW PRODUCT*
| Anchor Connection Type | Carabiner |
| Anchor Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Anchor Material | Zinc Plated Steel |
| ANSI Class Level | Class 2 |
| Color Family | Red |
| Harness Connection Type | Non Pertinent |
| Housing Material | Nylon Thermoplastic |
| Includes | Protecta Modular Connected Shock Pack 1340151 |
| Install Type | Removable |
| Leg Count | Single-Leg |
| Lifeline Length (Imperial) | 50.0 ft |
| Lifeline Length (Metric) | 15.2 m |
| Lifeline Material | Galvanized Cable |
| Maximum Number of Users | One |
| Mounting Type | Block to Anchor Point |
| Overall Length (Imperial) | 50.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 15.2 m |
| Product Color | Red |
| Product Number | 3590298 |
| Product Type | Self Retracting Lifeline - Cable |
| Recommended Application | Cleaning |
| Recommended Industry | General Industry |
| Specifications Met | ANSI/ASSP Z359.14-2021 |
| Style | Single Leg |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 140.0 kg |
Type: Class 2
3M ID: 71003184483M Part #: 3590298UPC/GTIN #: 648250243725
UPC/GTIN #: 648250243725
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

