3M Protecta P50 Vest Safety Harness - 3X - AB17510-3XL
3M Protecta P50 Vest Safety Harness - 3X - AB17510-3XL
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M Protecta P50 Vest Safety Harness - 3X - AB17510-3XL
3M Protecta P50 Safety Harnesses (previously known as 'Protecta First') are 3M's entry level safety compliance harnesses
The line of fall protection products from 3M Protecta were designed around a simple concept; provide a fundamental fall protection line with exceptional value. The 3M Protecta line was assembled to provide fall protection body support in a variety of applications.
- Available in a variety of configurations
- Parachute torso adjusters
- Polyester web
Material Specifications
| Body Belt | No |
| Brand | Protecta |
| Buckle Type | Pass-through |
| Chest Buckle Material | Zinc Plated Steel |
| D-ring Placement | Back |
| Harness Application | General Purpose |
| Harness Size | 3X |
| Leg Buckle Material | Zinc Plated Steel |
| Padding Location Type | None |
| Product Color | Blue |
| Product Number | AB17510-3XL |
| Product Type | Vest-Style Harness |
| Recommended Industry | Construction General Industrial |
| Specifications Met | ANSI Z359.1 OSHA 1910.66 OSHA 1926.502 |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | Protecta |
| Webbing Material | Polyester |
| Weight (Imperial) | 2.2 lb |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 420.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 190.0 kg |
3M ID:7100226104
MFG Part #: AB17510-3XL
UPC #: 840779054527
3X
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

