3M Protecta Web Shock-Absorbing Lanyard - 4 ft - 1341004
3M Protecta Web Shock-Absorbing Lanyard - 4 ft - 1341004
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M Protecta Web Shock-Absorbing Lanyard - 4 ft - 1341004
3M Protecta Energy Absorbing Lanyards help provide high quality compliance. They feature a variety of webbing, and hardware options for multiple applications.
3M Protecta Energy Absorbing Lanyards help provide high quality compliance. The energy absorbing materials are designed to reduce the forces imposed on the user to safe levels and activate in the event of a fall. Various lanyard styles, webbing materials, lengths and hooks options are available to suit your specific job site needs.
- Energy absorbing design reduces fall arrest forces
- Select models equiped with impact indicator
- Variety of web material options available
Material Specifications
| Anchor Connection Type | Snap Hook |
| Anchor Material | Zinc Plated Steel |
| Brand | Protecta |
| Energy Absorber Class | 6 ft (1.8 m) Free Fall/MAAF 900 lbs. (4 kN) |
| Harness Connection Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Harness Connection Type | Snap Hook |
| Lanyard Material | Web |
| Lanyard Type | Fixed |
| Leg Count | Single-Leg |
| Number of Legs | 1 |
| Overall Length (Imperial) | 4.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 1.22 m |
| Product Color | Red |
| Product Number | 1341004 |
| Product Series | PRO Pack |
| Product Type | Shock Absorbing Lanyard |
| Recommended Application | Cleaning Electrical Machine Operation |
| Recommended Industry | Construction General Industrial Mining Oil & Gas |
| Specifications Met | ANSI A10.32 OSHA 1910.66 OSHA 1926.502 |
| Trademark 1 | 3M |
| Trademark 2 | Protecta |
| Weight (Imperial) | 2.3 lb |
| Weight Capacity | 130-310 lbs. (59-141kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb |
| Weight Capacity (Metric) | 140.0 kg |
| Working Length (Imperial) | 4 |
| Working Length (Metric) | 1.22 |
3M ID:7012817382
MFG Part #: 1341004
UPC #: 840779011506
| Product Type | Fall Protection Lanyards |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

