3M DBI-SALA Rollgliss R550 Rescue and Descent Device System with Rescue Wheel and Case - Yellow - 350 ft. (107 m) - 3326350
3M DBI-SALA Rollgliss R550 Rescue and Descent Device System with Rescue Wheel and Case - Yellow - 350 ft. (107 m) - 3326350
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
3M DBI-SALA Rollgliss R550 Rescue and Descent Device 3326350 - Yellow - 350 ft. (107 m)
350 ft. (107 m) rescue and descent kit with rescue wheel, humidity storage case, two 4 ft. (1.2m) anchor slings, one 2.5 ft. (0.76m) anchor sling, three carabiners, edge protector, pulley, rope grab and carrying bag.
The Rollgliss R550 offers the choice of controlled descent rescue, evacuation or the versatility of assisted rescue with lifting capabilities. This state of the art, fully automatic controlled descent device can be used for rescue and evacuation from heights up to 1,640 ft. (500m) for one user 310 lbs. (141kg) or 575 ft. (175m) for two users totaling 620 lbs. (282kg). It features 3/8 in. (9.5mm) super static kernmantle rope, and is configured with connecting hardware at each end of the lifeline to operate in both directions. During assisted rescue scenarios, a fallen worker can be attached to the R550 device, raised to a point that allows their fall arrest device to be removed, then lowered to the ground safely. Remember, during an emergency every second counts! You can count on and trust the DBI SALA Rollgliss systems, in use all over the world; Wind Turbine Construction & Maintenance, Utility Pole/Tower Construction & Maintenance, Fire & Emergency Rescue Services, Commercial Construction Sites, Industry and MRO Facilities, Government & Military Operations and more!
- Emergency rescue and evacuation from a wide variety of elevated work areas
- Fully automatic controlled descent
- Bidirectional design enables multiple rescues
- Built-in rescue lifting wheel
- Humidity resistant storage case with external humidity indicator
- 350 ft. (107 m) 3/8" (9.5 mm) kernmantle rope lifeline
- Rated for up to 1,640 ft. (500 m) height for one user, 575 ft. (175 m) for two users
| Carabiner/Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Color Family | Yellow |
| CoWorker Controlled Ascent | Yes |
| CoWorker Controlled Descent | Yes |
| Descent Type | Vertical |
| Housing Material | Aluminum |
| Lifeline Material | Kernmantle, Braided Polyester Cover with Nylon Filament Core |
| Line Length (Imperial) | 350 |
| Line Length (Metric) | 107 |
| Maximum Number of Users | Two |
| Net Weight (Imperial) | 46.7 lb |
| Net Weight (Metric) | 20.3 kg |
| Overall Length (Imperial) | 350.0 ft |
| Overall Length (Metric) | 107.0 m |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 3326350 |
| Product Series | Rollgliss R550 |
| Product Type | Rescue and Descent Device |
| Recommended Industry | Wind Energy |
| Specifications Met | CSA Z259.2.3-12 |
| User Controlled Ascent | No |
| User Controlled Descent | Yes |
| Weight (Imperial) | 44.8 lb. |
| Weight Capacity | 1 Person = 130-310 lbs. (59-141 kg), 2 Person = 130-620 lbs. (59-282 kg) |
| Weight Capacity (Imperial) | 620.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 282.0 kg |
3M ID: 71002247233M Part #: 3326350UPC/GTIN #: 648250167564
UPC/GTIN #: 648250167564
| Product Type | Fall Protection Escape/Rescue |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

