FallTech 10' DuraTech Web SRL with Steel Swivel Snap Hook - Includes Steel Anchorage Carabiner - 82710SC2
FallTech 10' DuraTech Web SRL with Steel Swivel Snap Hook - Includes Steel Anchorage Carabiner - 82710SC2
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 10' DuraTech Web SRL with Steel Swivel Snap Hook - Includes Steel Anchorage Carabiner - 82710SC2
Details:
- Compact size is simple to install and relocate as worksite changes require
- Dyneema web lifeline resists abrasion while providing trusted strength.
- Overmolded glass-filled nylon housing contributes unmatched impact resistance
- Internal inertial braking system provides smooth deceleration with minimal fall forces
- Integrated aluminum alloy swivel-eye helps to prevent lifeline twisting for smooth operation
- Features alloy steel swivel snap hook lifeline connector
- Includes alloy steel anchorage carabiner
- Complies with ANSI Z359.14-2014
- Includes steel connectors
Product Specs:
| Family Group | DuraTech Overhead SRL |
| Product Type | 10' Dyneema Web Lifeline |
| Approval Standard 1 | ANSI Z359.14-2014 |
| Approval Standard 2 | OSHA 1926.502 and 1910.66 |
| Approval Standard 3 | CSA Z259.2.2-2017 |
| Category | Overhead SRLs |
| Sub Category | Compact Overhead SRLs |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,000 lb min. |
| ANSI SRL Class | Class B |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
Material Specs:
| Webbing | Dyneema/Polyester blend; 4,500 lb min. |
| Lifeline Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
Length: 10'
MFG Part #: 82710SC2
UPC: 848013032294
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

