FallTech 11' DuraTech Arc Flash SRL with Steel Rebar Hook - 82911SC3
FallTech 11' DuraTech Arc Flash SRL with Steel Rebar Hook - 82911SC3
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 11' DuraTech Arc Flash SRL with Steel Rebar Hook - 82911SC3
Applications:
- Kevlar web lifeline protects against Arc Flash hazards
- Internal inertial braking system provides smooth deceleration with minimal fall forces.
- Overmolded glass-filled nylon housing contributes unmatched impact resistance
- Integrated aluminum alloy swivel-eye helps to prevent lifeline twisting for smooth operation
- Lifeline assembly includes Nomex label and stitching cover
- Compact size is simple to install and relocate as worksite changes require
- Features alloy steel rebar hook lifeline connector
- Rebar hook features transverse load rated gates
- Includes alloy steel anchorage carabiner
- Complies with ANSI Z359.14-2014 and ASTM F887-13
Product Specs:
| Family Group | DuraTech Overhead Arc Flash SRL |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Application | Arc Flash |
| ASTM | ASTM Compliant |
| Brand | DuraTech |
| Length | 11' |
| Lifeline Material | Kevlar Web |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Overhead SRL Anchorage Connector | Carabiner |
| Overhead SRL Anchorage Connector Material | Alloy Steel |
| Overhead SRL Lifeline Connector | Rebar Hook |
| Overhead SRL Lifeline Connector Material | Alloy Steel |
| SRL Type | SRL |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,000 lb min. |
| ANSI SRL Class | Class B |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 54" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Kevlar; 4,500 lb min. |
| Lifeline Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
MFG Part #: 82911SC3
UPC#: 848013096630
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

