FallTech 6' DuraTech Personal SRL with Steel Rebar Hook Includes Steel Dorsal Connecting Carabiner - 82706SB3
FallTech 6' DuraTech Personal SRL with Steel Rebar Hook Includes Steel Dorsal Connecting Carabiner - 82706SB3
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 6' DuraTech Personal SRL with Steel Rebar Hook Includes Steel Dorsal Connecting Carabiner - 82706SB3
Applications:
- Internal inertial braking system provides smooth deceleration with minimal fall forces
- Dyneema web lifeline resists abrasion while providing trusted strength.
- Overmolded glass-filled nylon housing contributes unmatched impact resistance
- Integrated aluminum alloy swivel-eye helps to prevent lifeline twisting for smooth operation
- Features alloy steel rebar hook anchorage connector
- Rebar hook features transverse load rated gate
- Includes alloy steel dorsal connecting carabiner
- May be anchored up to 2' below the dorsal D-ring for user's weighing up to 310 lb max.
- Complies with ANSI Z359.14-2014
Product Specs:
| Family Group | DuraTech Personal SRL |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Brand | DuraTech 6' |
| Configuration | Single-leg |
| Length | 6' |
| Lifeline Material | Dyneema Web |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Personal SRL Anchorage Connector | Rebar Hook(s) |
| Personal SRL Anchorage Connector Material | Plated Alloy Steel |
| Personal SRL Dorsal Connector | Carabiner |
| Personal SRL Dorsal Connector Material | Plated Alloy Steel |
| SRL Type | SRL |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,000 lb min. |
| ANSI SRL Class | Class B |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 54" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Dyneema/Polyester blend; 4,500 lb min. |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Dorsal Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
MFG Part #: 82706SB3
UPC#: 848013074775
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

