FallTech 6' Mini Personal SRL with Aluminum Rebar Hook - 72706SA5
FallTech 6' Mini Personal SRL with Aluminum Rebar Hook - 72706SA5
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 6' Mini Personal SRL with Aluminum Rebar Hook - 72706SA5
Applications:
- Features internal locking pawls and ViewPack external energy absorber for even deceleration
- Long-wearing Dyneema web lifeline resists abrasion while providing trusted strength.
- Nylon housing provides impact resistance in most worksite conditions
- Plated steel swivel-eye helps to prevent lifeline twisting and provide smooth operation
- Features aluminum alloy rebar hook anchorage connector
- Rebar hook features transverse load rated gate
- User-supplied dorsal connector required
- May be anchored up to 5' below the dorsal D-ring with no edge hazards for user's weighing up to 310 lb max.
- Complies with ANSI Z359.14-2021 Class 1 SRL-P. Learn more and download White Paper
Product Specs:
| ANSI Z359.14-2021 SRL Class 1 or 2 | Class 1 |
| Family Group | DuraTech Mini Class 1 Personal SRL-P |
| ANSI | ANSI Class 1 SRL-P Compliant |
| Brand | DuraTech Mini |
| Configuration | Single-leg |
| Length | 6' |
| Lifeline Material | Dyneema Web |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Personal SRL Anchorage Connector | Rebar Hook(s) |
| Personal SRL Anchorage Connector Material | Aluminum Alloy |
| Personal SRL Dorsal Connector | None (swivel-eye only) |
| SRL Type | SRL-P |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI SRL Class/Type | Class 1 SRL-P |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 42" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Dyneema/Polyester blend; 4,500 lb min. |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Anchorage Connector | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
SRL Class: Class 1
MFG Part #: 72706SA5
UPC#: 848013059727
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

