FallTech 6' ViewPack Tie-back Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Steel Connectors - 8260732D
FallTech 6' ViewPack Tie-back Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Steel Connectors - 8260732D
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 6' ViewPack Tie-back Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Steel Connectors - 8260732D
Applications:
- Constructed with jacketed double-layer polyester webbing for added strength and abrasion resistance
- Features Tie-back D-rings for wrap-around anchoring and eliminates the need for a separate tie-off anchor point.
- Energy absorber features patented ViewPack cover with inspection window
- ViewPack cover also features WrapPack label protection
- Includes alloy steel snap hook for harness attachment and rebar hooks for anchorage connections
- Double-leg design facilitates 100% tie-off
- Rebar hooks feature transverse load rated gates
- Complies with ANSI Z359.13-2013
Product Specs:
| Family Group | ViewPack Lanyard |
| Anchorage Connector | Rebar Hook |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Brand | ViewPack |
| Configuration | Double-leg |
| Connector Material | Plated Alloy Steel |
| CSA | CSA Compliant |
| Harness Attachment | Snap Hook |
| Lanyard Material | Jacketed Polyester Webbing |
| Leg Type | Fixed Length |
| OSHA | OSHA Compliant |
Performance Detail:
| Static Strength | 5,000 lb min. |
| ANSI Lanyard Class | 6' free fall |
| Max. Arrest Distance | 48" |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Connectors | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| D-rings | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength |
MFG Part #: 8260732D
UPC#: 848013084125
| Product Type | Fall Protection Lanyards |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

