FallTech 6' ViewPack Urethane Coated Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Steel Connectors - 826073PC
FallTech 6' ViewPack Urethane Coated Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Steel Connectors - 826073PC
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 6' ViewPack Urethane Coated Energy Absorbing Lanyard Double-leg with Steel Connectors - 826073PC
Applications:
- Heavy-duty urethane-coated 1" polyester web construction
- Well-suited for paint and chemical processing applications and generally harsh environments.
- Energy absorber features patented ViewPack cover with inspection window
- ViewPack cover also features WrapPack label protection
- Includes alloy steel snap hook for harness attachment and rebar hooks for anchorage connection
- Double-leg design facilitates 100% tie-off
- Rebar hooks feature transverse load rated gates
- Complies with ANSI Z359.13-2013
Product Specs:
| Family Group | ViewPack Lanyard |
| Anchorage Connector | Rebar Hook |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Brand | ViewPack |
| Configuration | Double-leg |
| Connector Material | Plated Alloy Steel |
| Harness Attachment | Snap Hook |
| Lanyard Material | Coated Polyester Webbing |
| Leg Type | Fixed Length |
| OSHA | OSHA Compliant |
Performance Detail:
| Static Strength | 5,000 lb min. |
| ANSI Lanyard Class | 6' free fall |
| Max. Arrest Distance | 48" |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Coated Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Connectors | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
MFG Part #: 826073PC
UPC#: 848013077738
| Product Type | Fall Protection Lanyards |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

