FallTech 8' FT-X Cable Class 2 Leading Edge Personal SRL - Replacement-leg with Aluminum CE Carabiners - 82808RP6
FallTech 8' FT-X Cable Class 2 Leading Edge Personal SRL - Replacement-leg with Aluminum CE Carabiners - 82808RP6
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 8' FT-X Cable Class 2 Leading Edge Personal SRL - Replacement-leg with Aluminum CE Carabiners - 82808RP6
Details:
- This item is a replacement-leg unit for a twin-leg SRL. This item cannot be used alone.
- Replacement retractable part number for 82808TP6
- Features SpeedLink field replaceability of damaged retractable units, lowering overall cost of ownership and reducing equipment down time. Request SpeedLink Spanner Tool
- Complies with ANSI Z359.14-2021 Class 2 SRL-P. Learn more and download White Paper
- Replacement-leg with aluminum carabiner
Product Specs:
| ANSI Z359.14-2021 SRL Class 1 or 2 | Class 2 |
| Family Group | FT-X Cable Class 2 Leading Edge Personal SRL-P |
| Product Type | 8' Class 2 LE Cable |
| Approval Standard 1 | ANSI Z359.14-2021 |
| Approval Standard 2 | OSHA 1926.502 and 1910.66 |
| Approval Standard 3 | CSA Z259.2.2-2017 |
| Category | Personal SRLs |
| Sub Category | FT-X Cable |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI SRL Class/Type | Class 2 SRL-P |
| Avg. Arrest Force | 1,350 lb max. |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
Material Specs:
| Cable | 3/16" galvanized steel; 3,600 lb min. static strength |
| Anchorage Connector | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
SRL Class: Class 2
Length: 8'
MFG Part #: 82808RP6
UPC: 848013062383
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

