FallTech 8' FT-X Class 2 Single-leg Leading Edge SRL - Steel Snap Hook - 82808SP1
FallTech 8' FT-X Class 2 Single-leg Leading Edge SRL - Steel Snap Hook - 82808SP1
In Stock, Ready to Ship!
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 8' FT-X Class 2 Single-leg Leading Edge SRL - Steel Snap Hook - 82808SP1
Applications:
- Lightest SRL in its class with less than 5 lbs. of effective weight on the back while device is in use
- Compact design elevates the SRDs to align optimally with worker motion, increasing both comfort and productivity
- Features comprehensive fall clearance charts and tables inside the energy absorber cover
- Internal mechanism design minimizes unintentional lockups to keep you moving freely and productively
- Suitable for below D-ring tie-off up to five feet and leading edge exposures and hazards, including steel and precast concrete
- Rated for workers weighing up to 420 pounds, including clothes, tools, gear, etc.
- Complies with ANSI Z359.14-2021 Class 2 SRL-P. Learn more and download White Paper
Product Specs:
| ANSI Z359.14-2021 SRL Class 1 or 2 | Class 2 |
| Family Group | FT-X Cable Class 2 Leading Edge Personal SRL-P |
| ANSI | ANSI Class 2 SRL-P Compliant |
| Brand | FT-X Cable Leading Edge |
| Configuration | Single-leg |
| CSA | CSA Compliant |
| Length | 8' |
| Lifeline Material | Galvanized Steel Cable |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Personal SRL Anchorage Connector | Snap Hook(s) |
| Personal SRL Anchorage Connector Material | Plated Alloy Steel |
| Personal SRL Dorsal Connector | Dorsal SRL Slide Connector |
| Personal SRL Dorsal Connector Material | Aluminum Alloy |
| SRL Type | SRL-P |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI SRL Class/Type | Class 2 SRL-P |
| Avg. Arrest Force | 1,350 lb max. |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 42" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 420 lb max. |
Material Specs:
| Cable | 3/16" galvanized steel; 3,600 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Dorsal Connector | Aluminum alloy; 3,600 lb min. |
SRL Class: Class 2
MFG Part #: 82808SP1
UPC#: 848013056429
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|---|
| Availability | In Stock |
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

