FallTech 9' Arc Flash DuraTech MAX Personal SRL with Steel Rebar Hook - 82909SC3
FallTech 9' Arc Flash DuraTech MAX Personal SRL with Steel Rebar Hook - 82909SC3
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 9' Arc Flash DuraTech MAX Personal SRL with Steel Rebar Hook - 82909SC3
Applications:
- Internal inertial brakes plus the external energy absorber deliver max weight capacity and max below D-ring anchorage distance
- Kevlar web lifeline protects against Arc Flash hazards.
- Overmolded glass-filled nylon housing contributes unmatched impact resistance
- Energy absorber features Nomex ViewPack cover with inspection window and WrapPack label protection
- Integrated aluminum alloy swivel-eye helps to prevent lifeline twisting for smooth operation
- Features alloy steel rebar hook anchorage connector
- Rebar hook features transverse load rated gate
- Includes aluminum alloy dorsal connecting carabiner
- May be anchored up to 5' below the dorsal D-ring for users weighing up to 425 lb max. with OSHA-only compliance
- Complies with ANSI Z359.14-2014 and ASTM F887-13
Product Specs:
| Family Group | DuraTech MAX Arc Flash Personal SRL |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Application | Arc Flash |
| ASTM | ASTM Compliant |
| Brand | DuraTech MAX |
| Configuration | Twin-leg |
| Length | 9' |
| Lifeline Material | Kevlar Web |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Personal SRL Anchorage Connector | Carabiner(s) |
| Personal SRL Anchorage Connector Material | Aluminum Alloy |
| Personal SRL Dorsal Connector | Carabiner with Alignment Clip |
| Personal SRL Dorsal Connector Material | Plated Alloy Steel |
| SRL Type | SRL-P |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI SRL Class | Class B |
| Avg. Arrest Force | 900 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 42" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Kevlar; 4,500 lb min. |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Anchorage Connector | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Dorsal Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
MFG Part #: 82909SC3
UPC#: 848013092335
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

