FallTech 9' WrapTech Mini Personal SRL with Steel 5k Carabiner Includes Aluminum Dorsal Connecting Carabiner - 74709SG8
FallTech 9' WrapTech Mini Personal SRL with Steel 5k Carabiner Includes Aluminum Dorsal Connecting Carabiner - 74709SG8
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech 9' WrapTech Mini Personal SRL with Steel 5k Carabiner Includes Aluminum Dorsal Connecting Carabiner - 74709SG8
Applications:
- Wrap-around anchorage connection eliminates the need for a separate tie-off anchor point
- Dyneema web lifeline jacketed with polyester web for tie-back abrasion resistance.
- Features internal locking pawls and external ViewPack energy absorber for even deceleration
- Nylon housing provides impact resistance in most worksite conditions
- Plated steel swivel-eye helps to prevent lifeline twisting and provide smooth operation
- Features 5k alloy steel WrapTech Tie-back anchorage connector
- Includes aluminum alloy dorsal connecting carabiner
- May be anchored from 2' to 5' below the dorsal D-ring depending on the anchorage diameter for user's weighing up to 310 lb max.
- Meets OSHA 1926.502 regulations
Product Specs:
| Family Group | WrapTech Mini Personal SRL |
| Application | Tie-Back |
| Brand | DuraTech Mini |
| Configuration | Single-leg |
| Length | 9' |
| Lifeline Material | Dyneema Web |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Personal SRL Anchorage Connector | 5k WrapTech Carabiner |
| Personal SRL Anchorage Connector Material | Plated Alloy Steel |
| Personal SRL Dorsal Connector | Carabiner |
| Personal SRL Dorsal Connector Material | Aluminum Alloy |
| SRL Type | 9' WrapTech Mini |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,000 lb min. |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Dyneema/Polyester blend; 4,500 lb min. |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 5,000 lb gate strength |
| Dorsal Connector | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
MFG Part #: 74709SG8
UPC#: 848013064790
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

