FallTech Arc Flash Nylon Construction Climbing Harness - Quick-Connect Adjustments - 7050FD
FallTech Arc Flash Nylon Construction Climbing Harness - Quick-Connect Adjustments - 7050FD
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech Arc Flash Nylon Construction Climbing Harness - Quick-Connect Adjustments - Extra-Small - 7050FDXS
Details:
- New wishbone shaped shoulder yoke reduces neck irratiation and improves comfort
- Features premium overmolded alloy steel dorsal, hip and sternal D-rings, quick-connect buckle leg, chest, belt and torso adjusters
- Nylon webbing throughout shoulders, torso, and legs provides economical level of arc flash resistance.
- Shoulder yoke, sub-pelvic leg, and 6" waist support positioning pads feature ripstop and quilted Nomex fabrics for advanced Arc Flash protection
- Quick-connect buckles feature indicators for positive visual engagement
- Includes paired lanyard parking keepers and Nomex label cover
- Includes arc flash rated suspension trauma relief straps
- Meets ASTM F887 Standards
- Complies with ANSI Z359.11-2014
- Nylon Webbing
- ASTM F887 Compliant
Product Specs:
| Family Group | Arc Flash |
| Product Type | Construction Climbing |
| Approval Standard 1 | ANSI Z359.11-2014 |
| Approval Standard 2 | ASTM F887 |
| Approval Standard 3 | OSHA 1926.502 and 1910.66 |
| Category | Full Body Harnesses |
| Sub Category | Arc Flash |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Nylon; 5,000 lb min. static strength |
| D-rings | Overmolded alloy steel; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Overmolded alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
Size : Extra-Small
MFG Part #: 7050FDXS
UPC: 848013090317
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

