FallTech Arc Flash Nylon Standard Non-belted Looped Harness Quick Connect Adjustment - Universal - 8087
FallTech Arc Flash Nylon Standard Non-belted Looped Harness Quick Connect Adjustment - Universal - 8087
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech Arc Flash Nylon Standard Non-belted Looped Harness Quick Connect Adjustment - Universal - 8087
Applications:
- Features economical leather insulated alloy steel quick-connect leg and chest buckles and mating buckle torso adjusters
- Nylon webbing throughout shoulders, torso, and legs provides economical level of arc flash resistance.
- Features 1-1/4" Nomex dorsal loop for Fall Arrest
- Quick-connect buckles feature indicators for positive visual engagement
- Includes paired lanyard parking keepers and Nomex label cover
- Meets ASTM F887 Standards
- Complies with ANSI Z359.11-2014
Product Specs:
| Family Group | Arc Flash |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Application | Fall Arrest, 1 Loop |
| ASTM | ASTM Compliant |
| Buckles and Adjusters | Quick-connect Legs and Chest |
| Configuration | Standard Non-belted |
| D-Ring Connecting Elements | Dorsal Loop |
| Hardware Material | Leather Insulated Alloy Steel |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Webbing Material | Nylon |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Nylon; 5,000 lb min. static strength |
| D-ring | Kevlar Web Loop; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
Size: Universal
MFG Part #: 8087
UPC#: 848013075642
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

