FallTech DuraTech 45' 3-way SRL-R with Technora Rope for Tripods - 7281TT
FallTech DuraTech 45' 3-way SRL-R with Technora Rope for Tripods - 7281TT
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech DuraTech 45' 3-way SRL-R with Technora Rope for Tripods - 7281TT
Applications:
- Delivers reliable 3-way operation an SRL and a Retrieval Winch for emergency rescue
- Heavy-duty, lightweight and corrosion resistant cast aluminum housing construction.
- Features rugged Internal inertial braking system with dual disc brakes
- 1/4" Technora fiber rope lifeline with load-indicating swivel snap hook
- Features integrated proprietary tripod mounting bracket
- Includes 20" weather-resistant storage bag
- Complies with ANSI Z359.14-2014
Product Specs:
| Family Group | Confined Space Device |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Lifeline Material | Technora Synthetic Fiber Rope |
| OSHA | OSHA Compliant |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,000 lb min. |
| ANSI SRL Class | Class B |
| Avg. Arrest Force | 1,125 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 54" |
Material Specs:
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| Cable | 1/4" Technora rope; 4,500 lb min. static strength |
| Lifeline Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Housing and Drum | Machined aluminum alloy |
MFG Part #: 7281TT
UPC#: 848013069856
| Product Type | Fall Protection Confined Space |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

