FallTech DuraTech Leading Edge SRL with 60' Galvanized Steel Cable and Aluminum Housing - 7265CLE
FallTech DuraTech Leading Edge SRL with 60' Galvanized Steel Cable and Aluminum Housing - 7265CLE
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech DuraTech Leading Edge SRL with 60' Galvanized Steel Cable and Aluminum Housing - 7265CLE
Applications:
- 7/32" galvanized steel cable lifeline with load-indicating swivel snap hook
- Internal inertial braking system with dual disc brakes provides superior deceleration.
- Integrated external ViewPack energy absorber enhances braking system and preserves lifeline integrity
- Side-payout housing design and lifeline recoil spring deliver smooth operation and help reduce nuisance lock-up
- Integrated lifeline hand-grip simplifies dorsal connection
- Stackable aluminum housing design and handle provide easy installation and storage
- Includes extra large anchorage carabiner with 2-1/4" gate opening
- Complies with ANSI Z359.14-2021 Class 2 SRL. Learn more and download White Paper
Product Specs:
| ANSI Z359.14-2021 SRL Class 1 or 2 | Class 2 |
| Family Group | DuraTech Class 2 Leading Edge SRL |
| ANSI | ANSI Class 2 SRL Compliant |
| Brand | DuraTech Leading Edge |
| Length | 60' |
| Lifeline Material | Galvanized Steel Cable |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Overhead SRL Anchorage Connector | Carabiner |
| Overhead SRL Anchorage Connector Material | Alloy Steel |
| Overhead SRL Lifeline Connector | Swivel Snap Hook |
| Overhead SRL Lifeline Connector Material | Alloy Steel |
| SRL Type | SRL |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI SRL Class/Type | Class 2 SRL |
| Avg. Arrest Force | 1,350 lb |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 42" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 310 lb max. |
Material Specs:
| Cable | 7/32" galvanized steel; 3,600 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Lifeline Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
SRL Class: Class 2
MFG Part #: 7265CLE
UPC#: 848013047649
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

