FallTech FlowTech LTE 1D Standard Non-belted Harness Triple-Lock Quick Connect Leg Buckles - 7087BQ
FallTech FlowTech LTE 1D Standard Non-belted Harness Triple-Lock Quick Connect Leg Buckles - 7087BQ
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech FlowTech LTE 1D Standard Non-belted Harness Triple-Lock Quick Connect Leg Buckles - Small - 7087BQS
Applications:
- Lightweight Flowscape shoulder yoke and sub-pelvic leg pads deliver evaporative breathability.
- Proprietary dorsal attachment sleeve supports effortless addition of personal SRLs.
- Exclusive aluminum camlock torso adjusters provide simple and secure upper-body fit
- Features lightweight forged aluminum alloy dorsal D-ring
- Also features exclusive locking quick-connect leg buckles for added protection against accidental disengagement
- Quick-connect chest buckle features visual indicator showing positive connection
- Complies with ANSI Z359.11-2014
Product Specs:
| Family Group | FlowTech LTE |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Application | Fall Arrest, 1D |
| Brand | FlowTech LTE |
| Buckles and Adjusters | Quick-connect Chest with Locking Quick-connect Legs |
| Configuration | Standard Non-belted |
| D-Ring Connecting Elements | Dorsal |
| Hardware Material | Aluminum Alloy |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Webbing Material | Polyester |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-ring | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Aluminum alloy and plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
Size: Small
MFG Part #: 7087BQS
UPC#: 848013086341
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

