FallTech FlowTech LTE 3D Standard Non-belted Harness Tongue Buckle Leg Adjustment - 7093B
FallTech FlowTech LTE 3D Standard Non-belted Harness Tongue Buckle Leg Adjustment - 7093B
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech FlowTech LTE 3D Standard Non-belted Harness Tongue Buckle Leg Adjustment - Small - 7093BS
Applications:
- Lightweight Flowscape shoulder yoke and sub-pelvic leg pads deliver evaporative breathability.
- Proprietary dorsal attachment sleeve supports effortless addition of personal SRLs.
- Exclusive aluminum camlock torso adjusters provide simple and secure upper-body fit
- Features lightweight forged aluminum alloy dorsal and hip D-rings
- Tongue buckle legs are uniquely equipped with 9 grommeted adjustment positions for a wider range of fit
- Quick-connect chest buckle features visual indicator showing positive connection
- Complies with ANSI Z359.11-2014
Product Specs:
| Family Group | FlowTech LTE |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Application | Fall Arrest and Work Positioning, 3D |
| Brand | FlowTech LTE |
| Buckles and Adjusters | Tongue Buckle Legs and Quick-connect Chest |
| Configuration | Standard Non-belted |
| D-Ring Connecting Elements | Dorsal and Hip |
| Hardware Material | Aluminum Alloy |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Webbing Material | Polyester |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-rings | Aluminum alloy; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Aluminum alloy and plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
Size: Small
MFG Part #: 7093BS
UPC#: 848013038036
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

