FallTech FT-R 20' Class 2 Leading Edge SRL with Galvanized Steel Cable - 721520LEC
FallTech FT-R 20' Class 2 Leading Edge SRL with Galvanized Steel Cable - 721520LEC
In Stock, Ready to Ship!
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech FT-R 20' Class 2 Leading Edge SRL with Galvanized Steel Cable - 721520LEC
The class-dominating FT-R has gotten even better thanks to new engineering and design innovations. With a 35% increase in load capacity, the FT-R now delivers effortless movement and unrivaled protection for workers up to 420 pounds. As an ANSI Class 2 device, the FT-R is leading edge rated and allows users to anchor at, above, or up to 5 feet below D-ring. For those demanding the perfect balance of safety, compliance, and efficiency at height, there’s no better SRL than the FT-R.
Applications:
- 20% lighter than typical 20' Cable Class 2 Leading Edge SRLs
- 7/32" galvanized steel cable lifeline with swivel snap hook
- Innovative energy absorber design provides more consistent performance in all environmental conditions and features full fall clearance diagrams and charts inside the Viewpack®
- Improved internal mechanism design minimizes unintentional lockups to keep workers moving freely and productively
- Swiveling anchor and leg-end connectors plus an integrated carrying handle simplify installation and transportation
- Industry first UV-resistant and scratch resistant label keep warnings legible and units in service
- Includes steel anchorage carabiner with 3/4" gate opening
- Complies with ANSI Z359.14-2021 Class 2 SRL. Learn more and download White Paper
Product Specs:
| ANSI Z359.14-2021 SRL Class 1 or 2 | Class 2 |
| Family Group | FT-R Class 2 Leading Edge SRL |
| ANSI | ANSI Class 2 SRL Compliant |
| Brand | FT-R Leading Edge |
| CSA | CSA Compliant |
| Length | 20' |
| Lifeline Material | Galvanized Steel Cable |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Overhead SRL Anchorage Connector | Carabiner |
| Overhead SRL Anchorage Connector Material | Alloy Steel |
| Overhead SRL Lifeline Connector | Swivel Snap Hook |
| Overhead SRL Lifeline Connector Material | Alloy Steel |
| SRL Type | SRL |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI SRL Class/Type | Class 2 SRL |
| Avg. Arrest Force | 1,350 lb max. |
| Max. Arrest Force | 1,800 lb |
| Max. Arrest Distance | 42" |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 420 lb max. |
Material Specs:
| Cable | 7/32" galvanized steel; 3,600 lb min. static strength |
| Energy Absorber | Polyester tear-away |
| Lifeline Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
| Anchorage Connector | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength with 3,600 lb gate strength |
SRL Class: Class 2
MFG Part #: 721520LEC
| Product Type | Fall Protection Retractables |
|---|---|
| Availability | In Stock |
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

