FallTech Journeyman 6D Tower Climber Harness - Extra-Large - 7042XL
FallTech Journeyman 6D Tower Climber Harness - Extra-Large - 7042XL
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech Journeyman 6D Tower Climber Harness - Extra-Large - 7042XL
Applications:
- Features integral vented and padded hard-shell shoulder yoke and 6" waist support positioning pad to provide user comfort.
- Includes alloy steel D-rings, friction roller torso adjusters, tongue buckle legs, and quick-connect chest closures.
- Features integrated soft-sling suspension and positioning seat
- Tongue buckle legs are uniquely equipped with 9 grommeted adjustment positions for a wider range of fit
- Quick-connect buckle features visual indicators showing positive connection
- Paired lanyard parking keepers provide balanced function for lanyards and personal SRLs
- Includes fully adjustable suspension trauma relief system
- Complies with ANSI Z359.11-2014
Product Specs:
| Family Group | Journeyman Tower Climber |
| ANSI | ANSI Compliant |
| Application | Fall Arrest, Work Positioning, Climbing and Suspension, 6D |
| Brand | Journeyman Tower Climber |
| Buckles and Adjusters | Tongue Buckle Legs and Quick-connect Chest |
| Configuration | Tower Climbing |
| CSA | CSA Compliant |
| D-Ring Connecting Elements | Dorsal, Hip, Sternal, and Suspension |
| Hardware Material | Plated Alloy Steel |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Webbing Material | Polyester |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-rings | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
MFG Part #: 7042XL
UPC#: 848013096692
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

