FallTech Roughneck 7D Bosun Belted Harness - 8001B
FallTech Roughneck 7D Bosun Belted Harness - 8001B
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
FallTech Roughneck 7D Bosun Belted Harness - Small - 8001BS
Applications:
- Distinctively designed with seven D-rings to address multiple user applications involved with derrick work including climbing and suspension
- 3" wide integrated sling seat with suspension D-rings supports removable 3/4" birch plywood bosun seat.
- 4" waist support positioning pad enhances user comfort and retains tool belt and hip D-rings
- Functionally sized bosun seat measures 8" x 18" and includes built-in 2/3" high-density EVA cushion
- Includes secondary dorsal D-ring Extension and friction roller torso adjusters for simple upper-body adjustment
- D-rings, tongue buckle leg, and mating buckle chest closures are all durably finished with plated alloy steel construction
- Tongue buckle legs are uniquely equipped with 9 grommeted adjustment positions for a wider range of fit
- Meets OSHA 1926.502 and 1910.66 Regulations
Product Specs:
| Family Group | Roughneck |
| Application | Fall Arrest, Work Positioning, Climbing, Suspension or Restraint, up to 7D |
| Brand | Roughneck |
| Buckles and Adjusters | Tongue Buckle Legs with Mating Buckle Chest |
| Configuration | Bosun Belted |
| D-Ring Connecting Elements | Dorsal, Hip, Sternal, Suspension and Dorsal Extension |
| Hardware Material | Plated Alloy Steel |
| OSHA | OSHA Compliant |
| Webbing Material | Polyester |
Performance Detail:
| Static Strength | 3,600 lb min. |
| ANSI User Capacity | 130 to 310 lb max. |
| OSHA User Capacity | 130 to 425 lb max. |
Material Specs:
| Webbing | Polyester; 5,000 lb min. static strength |
| D-rings | Plated alloy steel; 5,000 lb min. static strength |
| Buckles and Adjusters | Plated alloy steel; 3,372 lb min. static strength |
Size: Small
MFG Part #: 8001BS
UPC#: 848013027078
| Product Type | Fall Protection Body Wear |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

