Husqvarna 14 125 1Dp-20mm Vari-Cut S35 - Wet/Dry - 534972920
Husqvarna 14 125 1Dp-20mm Vari-Cut S35 - Wet/Dry - 534972920
Couldn't load pickup availability
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
14 125 1Dp-20mm Vari-Cut S35 - Wet/Dry – 534972920
14 125 1DP-20mm VARI-CUT S35
Part of the silver series of blades, the Vari-Cut S35 is designed to deliver smoother and more efficient cutting of hard materials and reinforced concrete. With this blade you will experience reduced side friction, lower vibrations and better slurry evacuation.
- Optimal cutting experience - Developed for the smooth and fast cutting of hard materials, such as granite and reinfoirced hard concrete.
- Innovative segment design - The continuous turbo segments are especially useful for hard material and free cutting, with a design that delivers higher cutting speed and less friction without sacrificing the quality of the cut.
- Smarter features - Clear visual indicators show: the blade’s side clearance, a life indicator for when it’s time to change the blade, cutting depth and blade wear. An arrow shows the direction of the blade and uses a colour that corresponds with the application.
- Cuts faster, lasts longer - Segment height increased to 12 mm for a 15% faster cut and a longer blade life of up to 20%, depending on the application.* *) According to internal tests compared to the previous Vari-Cut series.
| Article ID | 534972920 |
| Category | Husqvarna/Power Cutters/Power Cutter Blades/Dry Blades Above 230 mm |
| Arbor diameter (mm) | 25.4/20 mm |
| Article gross weight | 2121 g |
| Article gross weight (Calc) | 4.676 lbs |
| Blade configuration | Segmented |
| Coolant | Wet /dry |
| Diameter mm | 350 mm |
| Diameter inch | 14 in |
| Packaging height (mm) | 15 mm |
| Packaging height (In) | 0.591 in |
| Packaging length (mm) | 450 mm |
| Packaging length (in) | 17.717 in |
| Packaging width (mm) | 400 mm |
| Packaging width (in) | 15.748 in |
| Performance level | Silver |
| Power range - Min hp | 3 hp |
| Power range - Min kW | 2.2 kW |
| Power range - Max hp | 20.8 hp |
| Power range - Max kW | 15.5 kW |
| Segment height inch | 0.5 in |
| Segment height mm | 12 mm |
| Segment length inch | 1.57 in |
| Segment length mm | 40 mm |
| Segment width inch | 0.125 in |
| Segment width mm | 3.2 mm |
| Type of power cutter tool | Standard blades |
MFG Part #: 534972920
UPC #: 7392930887923
| Product Type | Husqvarna Parts & Accessories |
|---|
Shipping
We Ship Internationally - We can ship to virtually any address in the world, with some restrictions on certain products.
Standard Delivery: Ground shipping typically delivers in approximately 5 business days from our Columbus, OH warehouse.
Expedited Options Available:
- Priority and Expedited handling speeds up processing
- Overnight shipping available (guaranteed) - must order by phone before 12pm EST M-F
- Some items ship "Manufacturer Direct" and cannot be expedited
Important: Inspect your delivery before signing! Note any damage on the shipping document.
Returns Policy
30-Day Return Window: Most new, unopened items can be returned within 30 days for a full refund.
Non-Returnable Items:
- Made-to-order fall protection products
- Used vacuums, respirators, gas monitors, or air scrubbers
- Calibration gas (hazardous material)
- PAPR and specialty respiratory items (non-stock)
Restocking Fee: 30% restocking fee or shipping costs apply if return is due to buyer error.
Refund Timeline: Expect refunds within 4 weeks, though many are processed faster.

